Kaple ve Volduchách vstala z popela. Bastlovi z ruiny vybudovali místo setkávání
Alexandr Bastl žije se svoji rodinou ve Volduchách na Rokycansku. Jednoho dne se jim naskytla příležitost koupit ikonické místo s léčitelskou historií přímo ve Volduchách, a to dům s přilehlou kaplí. Léčitelka paní Mühlbachrová, která v domě bydlela, byla učitelkou bylinkáře Jana Mikoláška, jehož osud popisuje film Šarlatán a také proslulé léčitelky Boženy Kamenické známé jako bába Radnická. Alexandru Bastlovi nedala spát rozsáhlá a velmi zchátrala kaple. S pomocí rodiny unikátní historický objekt během pouhých tří let bez jakýchkoli dotací, pouze ze svých peněz, zrekonstruoval a otevřel veřejnosti.
Genius loci
„Když jsme sem poprvé přišli, tohle místo nás naprosto okouzlilo. Byl tady dům po paní Mühlbachrové postavený z kamene a nepálených cihel, takzvaných vepříků. Dům předchozím vlastníkem prošel rekonstrukcí. Já jsem tehdy měla hotový projekt a objednanou firmu na stavbu mého domu na jiném pozemku zde v obci. Nakonec bylo všechno jinak. Tehdejší vlastník domu a kaple se rozhodl, že nám vše prodá a my jsme místo stavby mého domu začali s rekonstrukcí kaple, vzpomíná dcera Alexandra Bastla Karolina Bastlová.
Historie
Kapli nechal postavit v roce 1937 bývalý ředitel měšťanské školy ve Volduchách Václav Broj. Bohoslužby Církve československé husitské se tak už nemusely konat v místní škole, ale odehrávaly se na důstojnějším místě. Postupem času začala kaple chátrat. V době komunistického režimu sloužila jako sklad nemocničních lehátek pro civilní obranu, v uplynulých letech se na jejím stavu podepsali dělníci, kteří svatostánek využívali jako zázemí a skladovací prostor.
Záchrana
„Kapli jsme koupili v katastrofálním stavu,“ říká Karolina Bastlová a dodává: „Tehdy tam nebylo vůbec nic, jenom zničený interiér, rozbitá podlaha, propadlý a prohořelý strop a pozůstatky řádění sprejerů.“ Kapli se podařilo opravit za pouhé tři roky. „Abychom mohli objekt zrekonstruovat, musel jsem v první řadě sehnat dokumenty. Naštěstí se zachovaly kompletní plány, které nám poskytla obec. To nám moc pomohlo,“ připomíná Alexandr Bastl, který podniká v autobusové dopravě. Rodinnou firmu Abas založil v roce 1993.
Samotné záchranné práce začaly v roce 2021. „Stálo to velké peníze, ale my jsme tím ty tři roky doslova žili. Nejdříve jsme museli vykácet okolní porost, který už ničil samotnou stavbu. Pak přišla na řadu střecha a okna a nakonec interiéry. Nebyl tady ani zvon. Nechali jsme proto odlít nový v dílně zvonařů Dytrychových v Brodku u Přerova. Když jsme ho přivezli, byl to pro nás obrovský svátek. Zvon zdobí naše nacionále, označení Volduchy u Kaple a lístky lípy našeho národního stromu,“ popisuje záchranu historického objektu Karolina Bastlová. Zvon už je na svém místě a jeho zvuk se vždy v poledne a při klekání v 18 hodin nese do širokého okolí.
Vybavení
Po skončení stavebních prací začali Bastlovi shánět vybavení. V současné době už kapli zdobí oltář, varhany, křišťálový lustr a nechybí ani topení. Lavice pro věřící nahradily klasické židle. „Varhany jsem koupil ze zrušeného kostela u Frankfurtu, některé předměty pocházejí z pražských bazarů a také z Chorvatska či Bosny a Hercegoviny,“ říká Alexandr Bastl. Bílá socha Panny Marie, která je jednou z dominant prostoru, je právě odtud, z poutního místa Medžugorje, stejně tak jako kalich na mešní víno umístěný v bývalém kolumbáriu. Další z dominant je svíce na oltáři darovaná plzeňským biskupem Církve československé husitské Lukášem Bujnou. „Dostali jsme ji u příležitosti bohoslužby za oběti tragických událostí na pražské filozofické fakultě, která se tady konala, doplňuje Karolina Bastlová a dodává, že biskup kapli znovu vysvětil. Vysvěcené jsou i varhany a nový zvon.
Místo setkávání
Voldušská kaple se postupně stává místem setkávání. „Náš záměr je, aby kaple sloužila veřejnosti, kdy počítáme s různými koncerty, svatbami a samozřejmě budeme rádi za občasné bohoslužby vedené československou husitskou církví. Nejbližší bohoslužba se uskuteční v období Velikonoc. Případní zájemci, kteří by si chtěli kapli prohlédnout, najdou kontakt na webových stránkách,“ uzavírá Karolina Bastlová. Podrobnosti o voldušské kapli i plánovaných akcích jsou k dispozici na www.kaplevolduchy.cz a lidé je najdou i na Instagramu: kaple.volduchy.